Poľovníci a psíčkari 2

Autor: Matej Lovič | 5.1.2012 o 19:41 | (upravené 5.1.2012 o 19:49) Karma článku: 6,11 | Prečítané:  1089x

Mojím pôvodným zámerom, keď som spracovával článok o poľovníkoch a psíčkaroch bolo pripomenúť, že nie všetko je v tejto oblasti v poriadku a že je potrebné nájsť spoločné riešenie, ktoré rozumní ľudia poväčšinou dokážu nájsť. Nečakal som, že sa rozprúdi taká diskusia a už vôbec som nečakal akú formu naberie.

Pretože ak si väčšina dotyčných nevšimla, ja sa na tento problém dokážem pozrieť z obidvoch strán, na rozdiel od tých, čo tu pod prezývkami napísali polovicu nadávok a druhá polovica bola s gramatickými chybami. Mrzí ma aké majú ľudia skúsenosti s poľovníkmi a aj som trošku prekvapený ako nás psíčkarská (možno aj iná) verejnosť  vníma ale na pár výnimiek sa zmôcť napísať iba  to že poľovníci sú opití vrahovia sa mi zdá trochu nekorektné, pretože to tak vôbec nie. V každej skupine ľudí sa nájdu čierne ovce (iba u psíčkarov asi nie, podľa toho ako všetci dodržujú svoje povinnosti), samozrejme je mi jasné že aj u poľovníkov, ale to nerieši podstatu a význam poľovníctva a celého tohto problému. Nebudem sa vyjadrovať ku všetkým príspevkom, ale budem sa snažiť vysvetliť tie ktoré ma najviac zaujali.

 

Na začiatok snáď, že sa určite nejedná o svojvoľné strieľanie psov. Ako keby sme sa v tom neviem ako vyžívali.

Keďže ja nemám na očiach ružové okuliare (a ani klapky, ako niektorí prispievajúci) súhlasím s tým, že v minulosti bolo zopár súdruhov v poľovníckych kruhoch a je tomu tak aj dnes, že bohužiaľ poľovníkmi sa stávajú ľudia, ktorí nemajú šajnu o jeho význame a podstate ale je to potrebné z hľadiska ich spoločenského postavenia a možno niektorí aj na ukojenie tej streleckej vášne ako tu ktosi napísal. Stále však ostáva fakt a som o tom presvedčený, že drvivá väčšina poľovníkov, sú ľudia, ktorí majú svoj koníček radi a obetujú mu všetok voľný čas, ktorý určite nevenujú odstrelu niekoho domáceho miláčika pár metrov od majiteľa. Žiadny človek nie je normálny, opakujem žiadny, ktorý odstrelí niekomu na vodítku psa päť metrov od majiteľa. Na všetky tieto skutočnosti o nelegálnom a nebezpečnom odstrele psov, takisto aj na ohrozovanie opitým poľovníkom tu máme príslušné orgány, takže je potrebné to nahlásiť im.  Väčšinu poľovníkov keď vidí v lese pobehovať navyše označeného psa určite ako prvé nenapadne ako ho odstreliť, ale zistiť či je niekde nablízku majiteľ.

Že je niekde výkon práva poľovníctva  v rukách zbohatlíkov, to je bohužiaľ prínos tejto doby a s tým ja ani nikto iný na tomto fóre nič nespraví. Ale opať je faktom, že väčšina poľovníkov je z radov bežných občanov, ktorí majú nemalé náklady s užívaním poľovného revíru, jeho nájmom, obstarávaním krmiva a inými vecami, ale o tom tiež nemajú niektorí potuchy. Na druhej strane je to náš koníček a ten je vždy spojený s nákladmi.

Bol tam príspevok o tom, že poľovníci necvičia svoje psy motiváciou a odmeňovaním, keďže sám som držiteľom psa neviem si inak predstaviť jeho výcvik ako uvedeným spôsobom.

Príspevky o tom ako mačka či pes nedokážu urobiť škody na pernatej, alebo srstnatej zveri len svedčia o nevedomosti, alebo možno nechcenej nevedomosti  prispievajúcich a to že sa s niečím takým ešte nestretli neznamená, že to tak nie je. Jasné že mačke, ktorá býva na okraji lesa sa nedá zabrániť aby sa voľne pohybovala, ten príspevok bol skôr o psoch ako o mačkách.

Názor, že psy nemôžu naháňať zver a poľovníci ju strieľajú hlava nehlava a taktiež že príroda si poradila aj bez múdrych poľovníkov,  považujem tiež za nevedomosť, lebo či sa to niekomu páči, alebo nie, je dávno dokázané, že v dnešnej urbanizovanej krajine je potrebné voľne žijúcu zver rozumne obhospodarovať, do čoho spadá jej regulácia a samozrejme aj ochrana. To iste sa týka aj našich lesov.  Lenže ľudia sú pod vplyvom médií a skôr uveria nejakému zelenému ekoteroristovi s červenými dredami, s náušnicami  na ksichte a pravdepodobne väčšiu časť roka pod vplyvom nejakých omamných látok, ktorý sa priväzuje o traktor, ako nejakému vzdelanému, uznávanému odborníkovi, na ktorého názor bohužiaľ média nie sú zvedavé, lebo nie je dostatočne „in“.

Veľa prispievajúcich asi pobúrilo, že som im pripomenul, ich povinnosti, ale je to tak, že okrem jednej našej menšiny máme všetci nejaké práva a nejaké povinnosti, s ktorými sa síce nemusíme stotožniť, ale ich musíme dodržiavať. A niektorí vidia iba svoju pravdu a iný názor jednoducho neakceptujú, radšej to vyriešia nadávaním a osočovaním druhých.  Aj keď tvrdíte, že váš pes je najedený a určite by on žiadnu zver nenaháňal, ruku na srdce milí psíčkari, koľkí z vás si môžu povedať, že práve ten váš pes je tak vycvičený a poslúcha vás na slovo, keď príde na stopu zveri?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?