jún - mesiac poľovníctva a ochrany prírody

Autor: Matej Lovič | 12.6.2012 o 20:02 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  1975x

Príroda sa naplno prebúdza a odela sa do rúcha rozmanitých kvetov pestrých farieb, na svet sa rodia mláďatá zveri, ktoré svojimi zvedavými očami začínajú spoznávať okolitý svet. Je to obdobie júna, ktoré nás, poľovníkov, motivuje intenzívnejšie sa venovať prácam v poľovných revíroch v prospech zveri a jej prírodného prostredia.

 

Jún je už tradične mesiacom poľovníctva a ochrany prírody. Jeho úlohou je pripomenúť vytváranie kladného vzťahu k prírode. Úroveň slovenského poľovníctva je  veľmi vysoká a je uznávaná aj z medzinárodného pohľadu. Je málo štátov na svete, ktoré by sa mohli pochváliť takou úrovňou starostlivosti o zver, výsledkami dosahovanými v oblasti kynológie, chovu zveri, strelectva, trofejovej kvality a pestrosti zveri aká je na Slovensku. Zo spoločenského hľadiska je  dôležité, že poľovníctvo ako dobrovoľná voľnočasová aktivita širokého okruhu ľudí sa po dlhé desaťročia vyvíja ako spolková činnosť, počas ktorej sa získavajú a rozširujú poznatky o prírode, kultivujú sa tradície, zvyky, obyčaje. Poľovníctvo to sú aj desiatky až stovky streleckých a kynologických podujatí, chovateľských prehliadok trofejí, odborných seminárov, poľovníckych slávností, akcií pre deti a mládež. Vybudovaná poľovnícka štruktúra dokáže dnes bez, alebo len za minimálnej podpory štátu, zabezpečiť všetky rozhodujúce úlohy dotýkajúce sa poľovníckej štatistiky a informatiky, odborov poľovníckej kynológie, strelectva či sokoliarstva, výchovno-vzdelávacej a kultúrno-osvetovej činnosti.

Slovenskí poľovnící každoročne budujú a udržiavajú tisíce poľovníckych zariadení, kŕmidiel a soľníkov, obhospodarujú tisícky hektárov lesných lúk a políčok pre zver, s čím všetkým súvisia ročne milióny brigádnických hodín poľovníckych dobrovoľníkov. V tejto svojej podobe tvorí dnes slovenské poľovníctvo neodmysliteľnú súčasť koloritu vidieckeho života a je neoddiskutovateľnou súčasťou národného kultúrneho bohatstva. Málokto si uvedomuje, že poľovníci vo svojom voľnom čase a na vlastné náklady pomáhajú udržiavať rovnováhu a rozmanitosť v našich ekosystémoch. Poľovníctvo je teda voľnočasovou aktivitou desaťtisícov ľudí, zameranou na starostlivosť o voľne žijúcu zver,  jej chov a ochranu,  ako i ochranu a často i záchranu jej životného prostredia. Ide o dobrovoľnú, ale pritom zanietenú a najmä odbornú starostlivost o prírodu a zver. Jeho prirodzenou súčasťou je i selektívny odstrel zveri, ktorý má však svoj presne stanovený rozsah v závislosti od stavu v prírode a prísne pravidlá dané zákonom. Ide o úplne logické chovateľské zásahy do stavov zveri s cieľom regulovať ich početnosť, vekovú a pohlavnú štruktúru, vyraďovať z chovu prestarnuté alebo zdravotne či geneticky nevyhovujúce jedince. Manažment zveri sa vykonáva v súlade s ekologickými zásadami a rešpektovaním prírodných zákonitostí. Pri zodpovednom vykonávaní poľovníctva je garantované zachovanie všetkých druhov zveri a ich optimálny rozvoj v súlade s prírodnými podmienkami a záujmami  ľudskej spoločnosti. Dôkazom toho je aj stála druhová pestrosť a bohatosť fauny na Slovensku. Z toho jasne vyplýva že poľovníctvo je naše kultúrne dedičstvo a preto je potrebné k nemu pristupovať zodpovedne, s úctou a
odbornosťou.

Slovensko a obzvlášť horehron má vzhľadom na svoju geografickú polohu, klimatické podmienky a bohaté rozšírenie zveri ideálne možnosti pre poľovníctvo. Kultúrno spoločenský význam treba vidieť aj v tom, že poľovníctvo
rozvíja a prehlbuje vzťah človeka k prírode, podporuje priateľstvo medzi občanmi. Pomáha zachovávať a zveľaďovať stavy divo žijúcej zveri pre ďalšie generácie.
Poľovníctvo má aj rekreačný význam. Samotný pohyb v prírode a pozorovanie zveri umožňuje nenahraditeľný oddych a rekreáciu.
V súčasnej dobe je v našej spoločnosti veľmi moderné rozmýšľať a správať sa „ekologicky a enviromentálne“, často krát však ľudia s podobným zmýšľaním nemajú potuchy o kolobehu života v prírode a pravdepodobne si ani neuvedomujú následky svojich výrokov a činov. Senzácie chtivé televízie dávajú priestor na vyjadrenie amatérom a ekoteroristom a ľudia sa potom dozvedajú, že poľovníci vlastne nerobia nič iné, iba strieľajú zver. Ale každý zanietený poľovník je prvom rade ochranca zveri a prírody a až potom lovec. Bez dennodennej tvrdej práce a stáročnej snahy generácií slovenských lesníkov a poľovníkov by dnes nebolo čo chrániť, nebolo čo obdivovať, nebolo kde oddychovať a určite by nebol dostatok pitnej vody a čistého vzduchu. Boli to práve poľovníci ktorí sa postarali o zachovanie ohrozených druhov zveri, ktoré už v súčasnej dobe ani zďaleka nepatria medzi ohrozené a je potrebné ich regulovať. Pri nedávnom sčítaní medveďov na Poľane spoločne lesníci a ochranári pozorovaním na 26 lokalitách v jedeň deň v čase od 17. do 21. hodiny dospeli k výsledku, ktorý akceptujú obidve strany, že na území 40 000 hektárov je 100 medveďov! O tom, že na Slovensku a hlavne v podhorských a horských obciach, kde patrí aj horehronie sú medvede premnožené a je potrebná ich regulácia už snáď nikto nepochybuje.

Je potrebné zdôrazniť spätosť človeka s lesom a prírodou a upriamiť pozornosť na potrebu starostlivosti o naše zelené bohatstvo. Nielen v júni, ale po celý rok je nutné budovať si pozitívny vzťah k aby sme k našej prírode, faune a flóre pristupovali s veľkou zodpovednosťou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?